Grecja, dlaczego warto tutaj przyjechać.

Grecja co roku, przyciaga do siebie rzeszę turystów. Zarówno Grecja kontynentalna jak i usiane wokół wyspy zachwycają i kuszą swym pięknem. Dlatego my na greckie wojaże wybieramy zawsze okres jesienny, turystów jest wtedy zdecydownie mniej, ceny przyjemniejsze, a słońce nadal gorąco przygrzewa. Śródziemnomorski klimat jest tym czego nam potrzeba, żeby zaopatrzyc nasze ciała w dużą ilośc wit D3 na kolejne długie miesiące bez słońca w Polsce. Pokochaliśmy ten kraj od pierwszego razu, kiedy się tutaj pojawiliśmy. Zawsze wjeżdzamy od sąsiadującej z Grecją Albanii. Tym razem tez tak było.

Wjechaliśmy od strony przejścia granicznego Konispol-Sagiada, jako że poprzednie dni spędzaliśmy w Albanii. Jak w poprzednich latach, na przejściu granicznym panuje pełne lenistwo, zwłaszcza po stronie greckiej: celnicy nie są zupełnie zainteresowani wyjściem z budynku i sprawdzeniem samochodu. Trzeba samemu wyjść z samochodu i z paszportem czy dowodem podejść do okienka. Tam grecki urzędnik leniwie przegląda dokumenty i każe jechać. Kiedyś nawet nie zatrzymaliśmy się na granicy, gdyż szlabany są zawsze podniesione. Na szczęście cofnęliśmy w porę.

Zachodnia część Grecji to miejsce, które darzymy szczególnym sentymentem głównie dlatego, że jest to przedłużenie albańskiego klimatu swobody i wolności. Nie licząc cen w sklepach i na stacjach paliw, które są już greckie.

 

greckie drogi
Klimat podobny do albańskiego, w dodatku wszystko odbywa się legalnie: kozy przechodzą tam gdzie mają znak.

 

toyota land cruiser
Poranek po nocy spędzonej przy plaży w Vasiliki. Ja i Franek radośnie wyglądamy przez okna.

1.Grecja rozleniwia, rozpływa się człowiek w tym spokoju, czas płynie wolniej. Ludzie nigdzie sie nie śpieszą, delektuja jedzeniem, piciem wina, byciem ze sobą. Rozmawy, radość, pozytywna energia płynie od Greków. Oprócz przyrody, która jest tutaj nadzywczajna, ten urokliwy grecki luz przyciaga turystów. Jesli masz ochotę nabrać dystansu do otaczajacego świat, Hellada to idealne miejsce.

2. Środziemnomorskie jedzenie, jest pyszne, zdrowe, świeże. Warto przyjechać żeby zjeść greckiej sałatki, zupełnie innej niż ta którą jada sie w Polsce. Tutaj z prawdziwym grecką fetą. Napić wina, posmakować cudownych ryb prosto z morza. Nie jakieś mrożone, ale prawdziwe świeże owoce morza, prosto z łodzi od rybaka przywożone są do knajp gdzie lądują na talerzach.  Oliwa w Grecji, ten smak pamięta się długo..mniamm. My czasami przemierzamy kilometry żeby kupić oliwę od ulubionego rolnika. Przywozimy zawsze spore zapasy do domu oliwy, oliwek i ziół. Warto przyjechać chociażby po to, aby zjeść obiad, poczuć słońce na twarzy i spojrzeć na błekit morza.

sałatka grecka

 

3. Jak o błękicie mowa, jest to kolejny powód, wyjatkwości tego rejonu. Kolor wody jest tutaj obłędny, turkusowe morze, zachwyca i zaprasza do ciepłych kąpieli.

błęktine morze Grecja

4. Grecja ma bogate dziedzictwo kulturowe. Starożytne greckie zabytki to „must have” na liście wakacyjnych przygód. zostawiamy plaże i morze i idziemy zwiedzać.  Mnogość obiektów ich rozrzucenie po greckiej mapie jest duże dlatego wybieramy to co nas interesuje najbardziej i w drogę. Pamiętamy o dobrych butach i filtrze przeciwsłonecznym 🙂 Podpowiem kilka miejsc, ale jest ich tak dużo, że to temat na osobny wpis. Bez wątpienia Akropol, Mykeny, Delfy, Olimpia, Lindos, Kalambaka itd.

5. Jeśli pragniecie aby Wasz urlop odbył się bez niespodzianek pogodowych, Grecja to idealne miejsce. W okresie letnim gorąco, jesienne dni (moje ulubione) cudownie ciepłe, ale słońce juz nie pali jak latem. Pogoda tutaj nie powinna Was zaskoczyć, jesli liczycie na słoneczy wypoczynek.

6. Grecja to różnorodny kraj, jest część kontynentalna, ale również olbrzymie  bogactwo wysp. Każda z nich zachwyca swoja odmiennością, sposobem życia mieszkańców, zwyczajami. Ja osobiście uwielbiam wyspy, mają coś magicznego, szczególnie te do których ciężej się dostać i komercja nie wygląda za każdym rogiem. Warto szukać takich miejsc. Hellada ma ich do zaoferowania naprawde bardzo bardzo dużo. Każda wyspa jest inna, każda ciekawa i każda zachwyca.

7. Jedne z największych żółwi wodnych z gatunku Careta Careta mają swoje stanowiska lęgowe na plażach Peloponezu i Zakynthos. Jest to zjawisko niesamowite, kiedy maluchy wykluwaja sie z gniazd i podarzają w kierunku wody. Specjalnie przyjeżdzamy na te plaże, aby pokazać dzieciom ten cud natury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 komentarze

  1. Mój mąż był w Grecji i jest nią szczerze zachwycony! 🙂

  2. Świetny wpis! My częściej wybieramy kierunki na zachód od PL ale z pewnością jeszcze wrócimy do Grecji 🙂

  3. Grecja, to nie kraj, to stan umysłu 🙂 A to, że rozleniwia to święta prawda! 🙂

Comments are closed.