Dzieci zbierają SOK Z BRZOZY

Dzieci zbierają SOK Z BRZOZY

Sok z brzozy, wyczekany wiosenny skarb natury.

Dzieci w lesie, wczesna wiosna, to idealny czas na zbieranie soku z brzozy. Sławnianie czcili brzozę, uważając ją za cudowne drzewo, podchodzili do niej  z szacunkiem. Wykorzystywali lecznicze działanie soku, liści, kory i huby. Uważali również, że brzoza emituje bardzo dobrą energie, co ma lecznicze działanie na nasz organizm.

Sok z brzozy

SOK Z BRZOZY   lekko żółtawy i słodkawy smak nazywany oskołą, pity wzmacnia odporność, reguluje przemianę materii, wspaniale dodaje siły i energii. Po okresie zimna i chłodu oczyszcza i dodaje organizmowi siły, szczególnie zbawienny wpływ ma na układ moczowy wypłukując złogi i zapobiega tworzeniu się nowych, rozrzedza i oczyszcza krew. Przez swoje bogactwo mikro i makroelementy, kwasy cytrynowy i jabłkowy dużą ilość witaminy C (najwięcej mają młode liście) stosowany jest zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Stosowany zewnętrznie leczy trądzik, pomocny jest w poroście włosów oraz uelastycznia skórę. Po kilku dniach mycia twarzy sokiem z brzozy skóra jest gładka i rozjaśniona. Do włosów należy stosować go łącząc z alkoholem w proporcjach 1:1. Pijąc sok nie należy przekraczać 3 szklanek dziennie i należny  w tym okresie zrezygnować z picia mocnej herbaty, kawy, szpinaku, szczawiu oraz mięsa. Szukając informacji u żródeł ile należy go pic przyznam szczerze że były sugerowane różne dawki. Podałam taka uśrednioną.

KIEDY I JAK ZBIERAMY sok zbieramy na przedwiośniu kiedy rośliny zaczynają przechodzić w stan aktywności substancje transportowane są do rozwijających się pączków drzewa. Im wyżej jest woda tym więcej rozpuszcza się w niej cukrów i sam sok ma słodszy smak. Kończymy zbierać sok kiedy na drzewie zaczną pojawiać się liście. Po tym czasie sok staje się bardziej żółty pieni się i nie nadaję się do picia. Niestety sok z brzozy jest nietrwały można go przechowywać w zimnym pomieszczeniu do 3 dni później kwaśnieje. Aby przedłużyć jego żywotność można odparować z niego wodę tworzą w ten sposób syrop, można również zrobić nalewkę dodając do niego odrobione spirytusu. Spotkałam się z przepisem od Rosjanki na napój gazowany z soku z brzozy. Do soku dodajemy rodzynki, troszkę cytryny zakręcamy odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce po ok mc mamy gotowy gazowany orzeźwiający napój. Nie próbowałam, ale może się skuszę 🙂

Pamiętajmy o tym, żeby podczas zbioru wykazać się etyka nie kaleczyć niepotrzebnie drzewa, a po zakończeniu zbioru zatkać miejsca z którego pobieraliśmy sok. Można do tego wykorzystać glinę albo kit pszczeli. Ja akurat miałam pod ręka dziecięcą plastelinę i tak je zabezpieczyłam. Zawsze do zbioru wybieramy większe drzewa. Jak widać na zdjęciach zrobiliśmy niewielki otwór do którego włożyliśmy słomkę z której sok pięknie skapywał do butelki. Metod jest sporo można poszukać na internecie lub YT filmiki instruktażowe.

Chłopcy byli przeszczęśliwi, nie bardzo mi wierzyli że będzie tyle soku do picia. Sami z przyjemnością sięgali po sok, bez namawiania i przekonywania o tym jak jest zdrowy. dzieci mogą pic taki sok, trzeba jedynie obserwować czy nie pojawi się alergia, to dosyć mocno alergizujące drzewo. Mała ciekawostka do drugiej wojny światowej w Europie wschodniej i centralnej podawana bzowine jako pokarm uzupełniający mleko matki. Wykorzystywano go, aby pobudzać wzrost dzieci i nastolatków.

sok z brzozy

sok z brzozy

sok z brzozy

sok z brzozy

sok z brzozy
Sok zebrany po nocy

sok z brzozy

Franek

ABC_2763